Site Rengi


Kampanya Spotu Başlığı
TÜMÜNÜ GÖR

Hastane Zemin Döşeme

Hastane Zemin Döşeme

PVC zemin kaplama denildiğinde akla ilk gelen uygulama alanı hastaneler ve çeşitli sağlık klinikleridir. Bunun da en birincil sebebi PVC maddesinin steril ve antibakteriyel olmasıdır. Bu madde ile kaplanan zeminlerin temizlenmesi oldukça çabuk ve kolaydır. Bu yüzden de başta hastane ve klinikler olmak üzere bu zemin kaplama yönteminin uygulanması önemlidir.

Hastane PVC zemin kaplama ile dayanıklı ve temiz bir ortamın yaratılması oldukça kolaydır. Bu uygulamanın hem kolay yapılabilir olması hem de uzun yıllar dayanabilmesi de bir diğer tercih sebeplerinden birkaçıdır.

HASTANELERDE PVC ZEMİNİN ÖNEMİ VE UYGULANMASI

Hastane PVC zemin kaplama, bu yöntemin en sık uygulandığı alanların başında geliyor. Bunun nedenine ise PVC maddesinin içeriğiyle ve uygulama şekliyle bakalım. PVC,  birden fazla kimyasal maddenin bir araya gelmesi sonucu elde edilen dayanıklı bir maddedir. Doğal bir ürün olmayan ve tamamen sentetik bir yapıya sahip olan bu maddenin tarihçesi 1920li yılların başına dayanmaktadır. Uzun yıllardır kullanıma sunulan ve zemin kaplama yöntemleri arasında önemli bir yere sahip olan bu yöntemi bulan bilim insanlarının başlıca hedefi dayanıklı ve ekonomik bir kaplama metodu bulabilmek olmuştur. İşte tüm bunların neticesinde ortaya PVC zemin kaplama metodu ortaya çıkmıştır.

Bu yöntem ilk andan itibaren hastane ve klinikler için tercih edilmiş bunun da başlıca sebepleri arasında hem ekonomik nedenler hem de hijyenik etmenler gelmektedir. Bu yüzden her daim hijyenik bir yapıya sahip olmak zorunda olan sağlıkla alakalı yapılarda PVC zemin kaplama yöntemi uygulanmalıdır.

Hastanelerde uygulanan PVC zemin kaplama metodu oldukça kolaydır ve kısa sürede kullanıma açılabilir. Diğer alanlarda da olduğu gibi hastane ve kliniklerde de ilk olarak uygulama yapılacak olan alanın temizlenmesi ve tamamen düz bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Uygulama yapılacak olan zeminin her türlü pislikten ve boya partiküllerinden arındırılmış olması birincil derecede önem taşımaktadır. Alanın temizlenmesinden sonra ise kaplama yapılacak materyallerin yapıştırılmasını sağlayan tutkal özenli bir şekilde uygulama yapılacak noktalara dökülür.

Tutkalın düzgün bir şekilde yayılmasının ardından PVC zemin kaplama materyalleri yapıştırılır ve olası bir kalkma ya da hava kabarcığı durumuna denk gelmemek için son dokunuşlar yapılır. İşte tüm bu işlemlerin ardından zemin kaplaması kullanıma hazırdır.

HASTANELERDE PCV ZEMİN DÖŞEMENİN FAYDALARI

Hastane PVC zemin kaplama uygulamasının temizlik açısından ne kadar önemli olduğunu yukarıda belirttik. Steril olmaz zorunda olan bir ortama yapılacak en iyi uygulama şüphesiz ki bu yöntem ile zemin kaplama yoluna gidilmesidir. Peki PVC zemin kaplama yalnızca temizlik açısından da mı önem teşkil ediyor? Elbette hayır, bu yöntemin tercih edilme sebeplerinin başında ekonomik ve dayanıklı olması gelirken temizlik de önemli bir yere sahip. Fakat tüm bunların yanı sıra hastanelerde bu yöntemin sıkça uygulanmasının bir diğer sebebi de gürültüden uzak bir ortam sağlanmak istenmesidir. Bu zemin kaplama yöntemi gürültüyü önemli bir seviyede emebilme özelliğine de sahiptir. Özellikle trafiğin çok yoğun olduğu bölgelerde uygulanan bu yer döşeme yöntemi hastaneler için adeta bir biçilmiş kaftan.

Tüm bunların yanı sıra PVC ile kaplanan hastane odaları ısı bakımından oldukça avantajlıdır. Bir hastane odasında olması gereken sıcaklık bu yer döşeme tekniği sayesinde elde edilebiliyor. Ayrıca bu yöntem ile uygulanan yer döşemeleri sıvı, yağ ya da paslanma gibi durumlara da oldukça dayanıklı. Yani bu kaplama tekniğini kısa sürede elde edip uzun yıllar boyunca herhangi bir deformasyon yaşamadan kullanmak mümkün. Bu yüzden de bu tekniğin kullanım alanlarının başında hastane, eczane ya da çeşitli sağlık klinikleri geliyor.

Aşınma ve bozulma gibi durumlara da oldukça dayanıklı olan bu sistem ile hastane ortamının tüm olumsuzlukları karşısında iyi bir korunma elde edilmiş olunur. Gerek hastane çalışanlarının iş gücünün hafifletilmesi gerekse de hastaların konforu bakımından önem arz eden PVC zemin kaplama yöntemini sağlık alanında hizmet veren her kurum ya da kuruluş için ısrarla tavsiye ediyoruz. Hasta odaları, ameliyathane, klinik odaları ve hastane koridorları için farklı seçenekler sunan zemin kaplama alternatifleri de kendi içerisinde renk ve desen çeşitlilikleri göstermektedir.

09 Ekim 2019
1.157 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now
Yol Tarifi