Site Rengi


Kampanya Spotu Başlığı
TÜMÜNÜ GÖR

İstanbul ve Kocaeli Yer Döşeme Firması

İstanbul ve Kocaeli Yer Döşeme Firması

Yer Döşeme,Açık adıyla Poli Vinil Klorür bileşeni olan bir petrol ürünüdür. Petrolün bulunmasıyla birlikte gerçekleşen sanayi devrimi sırasında, bu yeni bulunan maddenin başka kullanım alanları olabilir mi diye sürdürülen araştırmalar sonucunda, bin dokuz yüz yirmi yılında bulunmuştur. Ham petrol ve klor, işlenerek zemin döşemelerinde kullandığımız PVC yer döşemesine dönüştürülmüştür.

Kullanım Alanları ;

Hastanelerde oldukça yaygın olarak kullanılır. Çünkü anti bakteriyel yani bakteri ve mikrop üremesine engel olan bir yapıya sahiptir.

Bir diğer kullanım alanı olan laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılmasının nedeni de anti statik etkiye sahip olmasıdır. Anti statik etki ile zemin üzerinde kurulu tüm alet ve makinelerin,  iyonize özellikli elektronik düzeneklerin statik elektrikten etkilenmemesi sağlanır.

PVC yer döşemesinin anti statik etki göstermesi zemin direncini de artıracağından spor salonlarının da vazgeçilmez zemin kaplaması olmasına katkı sağlamıştır. Dayanıklılığı oldukça yüksek olduğundan uzun ömürlü ve dolayısıyla ekonomiktir.

Anti statik özellik, aynı zamanda zeminin aşınmalara karşı korunmasına ve dolayısıyla geçirdiğiniz küçük ev kazaları yani düşmelerde göreceğiniz zararın en aza indirgenmesine katkı sağlar.

Petrolden yapılmış olması yanıcı özelliğe sahipmiş gibi düşündürse de üretim aşamasında yapılan katkı ve uygulamalarla ateşe ve sıcaklığa karşı direnci artırılmıştır. Bu özellik yangın yönetmeliğine uygun olmasını sağlar.

Uygulama süresi de çok kısadır. Konut olarak kullanılan bir evin, PVC zemin kaplaması uygulama süresi, birkaç saati geçmez. Altına sürülen özel yapışkan sayesinde kaymaz. Uygulamadan hemen sonra üzerinde yürünebilir. Eşyalar yerleştirilebilir.

Temizliği çok kısa sürer. Özel kaplamasından dolayı leke tutmaz. Hemen hemen sınırsız denilebilecek renk ve desen seçeneği sayesinde uygulama alanları da sınırsız gibidir.

Homojen PVC kaplama ve heterojen PVC kaplama olarak kullanım alanlarına uygun biçimde üretilir. Homojen PVC yer döşemesi genellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu hastane, okul,  spor salonu ve yatakhanelerde tercih edildiği gibi, heterojen PVC zemin kaplamaları ise konutlar, eczaneler gibi yaya trafiğinin daha az olduğu alanlarda tercih edilir.

Fabrikalarda da sıkça kullanılan PVC zemin kaplamasının endüstriyel kullanım için de özel olarak üretilmiş çeşitleri bulunmaktadır. Daha dayanıklı ve ihtiyaca göre binaen eklenmiş özelliklerle satışa sunulur.

PVC Zemin Döşemesinin Özellikleri

Zemin döşemesi olarak diğer zemin döşemelerine oranla pek çok üstünlüğü vardır. Laminen zemin döşemesi ile karşılaştırıldığında, yüksek oranda ısı yalıtımı ve ses yalıtımı sağlar. Özellikle homojen PVC zemin döşemesi için geçerli olan altına veya aralarına küçük parçaların girmesi, herhangi bir yerinde yırtık olmadığı sürece imkân dâhilinde değildir.   Leke tutmama özelliği de lokanta, mutfak, yemekhanelerde yaygın olarak kullanılmasını açıklar.

En önemli özelliği de anti bakteriyel olması yani mikrop tutmama ve bakteri üretmeme özelliğidir. Bu özellik sağlıklı olması ve kolay temizlenebilir olmasını sağlar.

Kalınlığı değişkenlik gösterir. Kalınlık ve fiyat arasında doğru orantı vardır. Kalınlığı arttıkça fiyat da artar. Evlerde kullanılan PVC zemin kaplamasının kalınlığı endüstriyel PVC zemin kaplamasına oranla daha az olur.

Yatay zeminlerde kullanıldığı gibi dikey zeminler( duvar)  zeminlerde de kullanılır. Dikey zeminlerde bir dekorasyon malzemesi olarak kullanım imkânı bulurken yer kullanımı ile de yalıtım, kaplama, dekorasyon amaçlı kullanılır.

Nasıl uygulanır?

PVC zemin kaplama uygulamasını kendiniz yapabileceğiniz gibi bir uzmandan yardım almanız size zaman yönünden tasarruf yapmanızı sağlamakla birlikte acemilikten kaynaklanan, uygulama hatalarını ortadan kaldıracaktır.

En sık yapılan uygulama hataları zemine yerleştirme sırasında yaşanır. Burada yapılan en küçük hata ileride meydana gelecek olan yırtılma ve bozunmalara sebep olabilir. Birleşme yerlerinde ve kapı girişlerinde kullanılan ek malzemenin de iyi uygulanmış olması önemlidir.

Son olarak ;“Neden PVC zemin döşemesini tercih etmeliyim?” diye düşünüyorsanız: Özetlemek gerekirse; sağlıklı, dayanıklı, uzun ömürlü, kolay temizlenen, hızlı ve pratik olarak uygulanabilen ve ekonomik bir malzeme olduğunu hatırlamanızı tavsiye ederiz.  

12 Kasım 2019
817 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now
Yol Tarifi